Petőfi Népe - em_pn_1997_12_10_161p.txt
Mennyiért szólal meg a telefon?
Történt mindez 1997-ben, azaz napjainkban, hogy a hat-hét-nyolc évvel ezelőtt beadott telefonigénylésekre egy kedves és mellbevágó hivatalos levéllel értesítették az igénylőket az ünnepek előtt. E levél felvilágosít bennünket, hogy amennyiben 30 000 Ft + áfa és 1 265 000 Ft + áfa = 1 295 000 Ft + áfa, azaz 1 618 750 Ft-ot igénylőnként befizetünk, úgy hajlandók a már eleve kiépített telefonhálózatról vonalat biztosítani.
- Vajon az igénylők elriasztása-e a cél és abban a hitben tartani a nagyérdeműt, hogy minden igényt teljesítettek? Vagy valamely érdekcsoport nagy pénzügyi fogásra specializálódott? Vagy valakinek érdekében áll az, hogy mozgássérült, idős, szívbeteg külterületi emberek ily módon essenek el olyan szolgáltatástól, ami ebben a világban már természetes lenne?
- Nem a területi megbízottakra haragszunk, hanem arra, aki ezt az egész rendeletet így kidolgozta. Azt ugye senki sem veheti komolyan, hogy pont az elmaradottabb lakóhelyek ilyen hátrányt szenvedjenek. Ha minden igénylőtárs kifizetné ezt az összeget, akkor talán saját műholddal is rendelkezhetnénk. Mindezek után szeretnénk ennek az úgynevezett határozat megfogalmazójának a szeme közé nézni!
Név és cím a szerkesztőségben.
- Olvasónk levelével megkerestük az Emitel Távközlési Rt. vezérigazgató-helyettesét, Szecsődi Istvánnét, aki a következőket mondta el: Az elmúlt három évben az Emitel Rt. a hozzá tartozó körzetekben igyekezett a minimálisra csökkenteni a várakozási időt, s ez a belterületi körzetekben maradéktalanul sikerült is. A külterületi körzetekben azonban más a helyzet. A közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter 19/1997. (XII.) KHVM számú rendelete 1. § 1. bekezdése szerint "a külterületen felszerelendő szolgáltatás hozzáférési pont létesítéséért a belépési díjat és a külterület-belterület határától a felszerelési helyig terjedő áramköri szakasz tényleges szerelési költségének 50%-át kell megfizetni".
- Bács-Kiskun megyében 2220 külterületi igénylőt tart az Emitel nyilván, az őket ellátó hálózat kiépítésének teljes költsége közel 1 milliárd forint lenne. A telepítéshez olyan műszaki megoldást keresünk, amely mindenképpen megfelelne a magas követelményeknek. A jelenleg az országban alkalmazott, nem vezetékes hálózatok sajnos nem minden esetben felelnek meg ezeknek. Ezért társaságunk mindenképpen a vezetékes hálózat telepítését tartja jónak. Ennek pedig igen magasak a kiépítési költségei, tekintetbe véve a megye nagyságát (az ország legnagyobb területű megyéje) és beépítettségét (itt a legnagyobb a tanyavilág).